Dél-Balatoni Vízi Kör elnevezéssel vízi megállópont-hálózat létesül a Balaton déli partvonala mentén. A beruházás keretében svertes vitorláscsónakoknak, kézi hajtású vízisporteszközöknek épülnek vízre szálló helyek, melyek együtt biztosítják a jövőben a tó körbe hajózhatóságát. A Vitorlázz Itthon cikksorozatban mutatja be az egyes helyszíneket, célokat, fejlesztéseket, valamint a megállópontot üzemeltető szervezeteket. Zamárdiban a meglévő kajak-kenu, szörf és SUP bázis egészül ki a kishajós túravitorlázóknak nyújtott szolgáltatásokkal és infrastruktúrával, köztük mozgásukban korlátozottak vízrejutását segítő eszköz beszerzésével a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében.
A Zamárdi Vízisport Bázis működése már közel tíz évre nyúlik vissza, amikor megkeresték a helyi önkormányzatot, hogy a három és fél kilométeres szabadstrandon tudnának-e biztosítani területet arra, hogy létrejöjjön egy olyan vízisport bázis, ahol a széllel és kézi erővel hajtott vízisporteszközök megtalálhatók, kipróbálhatók, tárolhatók – fogalmazott a kezdetekről Tóth Etre, a Zamárdi Vízisport Bázis vezetője.
Ezen a területen később a Magyar Kajak-Kenu Szövetséggel közös pályázat segítségével kialakult egy kajakot, kenut, sárkányhajót, és SUP-okat magában foglaló evezős pont, ahol folyamatosan zajlanak rendezvények, versenyek, sportesemények együttműködve a Szövetséggel, és persze az Önkormányzattal.
Az evezős pont létrejötte mellett a szörf, a kite, valamint a wind foil eszközök tárolását, kölcsönzését, valamint az ezekhez kapcsolódó oktatást is bevezették. A következő lépés pedig a vitorlázók kiszolgálása – fogalmazott Tóth Etre.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében megvalósuló fejlesztésből az ide érkező, valamint innen induló túravitorlázók igényeit kielégítő beruházást terveztek.
Amikor megérkezik egy túravitorlázó, fontos cél, hogy más sportágakkal találkozzon, más sporteszközöket kipróbálhasson, tudjon enni, inni, átöltözni, napozni, a hajóját partra tenni, vagy bóján tárolni, ezt szeretnék biztosítani
– fogalmaz Tóth Etre.
A beruházás elemei közül kiemelte a mozgásukban korlátozottak vízre jutását segítő speciális daru beszerzését és telepítését, valamint az egész telep akadálymentesítését.
Ezen felül továbbfejlesztik a már meglévő mobilházas rendszerüket, melynek köszönhetően a kishajós vitorlás szabadidősportot segítő tároló mellett több funkciós helyiségeket hoznak létre, illetve ezeket körbevevő közösségi tereket alakítanak ki.
Tóth Etre kiemelte: tulajdonképpen a bázis egész évben üzemel, ugyanis a tagok megfelelő kódokkal mindenhova be tudnak jutni, tehát ha éppen a személyzet nem tartózkodik a bázison, akkor is hozzáférnek eszközeikhez, valamint a szociális helyiségekhez a látogatók.
Tóth Etre kitért arra is, hogy a Balatonmáriafürdőtől Siófokig tartó megállóponthálózat tagjai egy igazán sportos közeget alkotnak.
Minden egyes pont üzemeltetőjének célja, hogy minél több fiatalt, családod megismertessenek a vízisportokkal. Ezek a megállóhelyek a jövőben közösen kommunikálnak, segítik a túrázókat, hogy miként lehet egyik pontról a másikra eljutni, vagy esetleg transferrel visszatérni, terveznek közös megjelenéseket, rendezvényeket
–mondta el Tóth Etre hozzátéve, hogy ő személy szerint nagyon bízik ebben a csapatban.