Dél-Balatoni Vízi Kör – ez történik lellén

Dél-Balatoni Vízi Kör elnevezéssel vízi megállópont-hálózat létesül a Balaton déli partvonala mentén. A beruházás keretében svertes vitorláscsónakoknak, kézi hajtású vízisporteszközöknek épülnek vízre szálló helyek, melyek együtt biztosítják a jövőben a tó körbe hajózhatóságát. A Vitorlázz Itthon cikksorozatban mutatja be az egyes helyszíneket, célokat, fejlesztéseket, valamint a megállópontot üzemeltető szervezeteket. Balatonlellén a BL Yacht Club területén működő vitorlásegyesület bárki által, előzetesen jelentkezés után igénybe vehető sólya telepítéssel, valamint parti kiszolgáló épülettel fejleszti szolgáltatásait a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében.

Balatonlellén is megnyílik a part a jollevitorlázók, valamint kézi erővel hajtott vízisporteszközzel érkezők előtt, ugyanis a BL Yacht Club területén működő Karsailing Vitorlás Egyesület is csatlakozott a Dél-Balatoni Vízi Kör fejlesztéshez, mely a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében valósul meg. Az egyesület története egészen az 1980-as évek végére nyúlik vissza, ekkor hajókat adtak bérbe valamint felnőtteket oktattak, a 2000-es évek elején pedig már gyermekekkel, illetve a jolle-s hajózással is elkezdtek foglalkozni  – árulta el Karsai Gábor, a Karsailing Vitorlás Sportegyesület elnöke. Most értek el odáig, hogy egy olyan fejlesztéshez kapcsolódhatnak, amely a Balaton déli partján hoz létre megállópont-hálózatot. Ennek keretében születhet meg egy megálló Balatonlellén is, a BL Yacht Clubban, ahol a jövőben a kis merülésű hajóval érkező vitorlázókat tudják majd fogadni – tette hozzá.

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz pályázat biztosította forrásból a vízre bocsátó merülősólyát hozzák létre, ez az első lépése a  projektnek, második lépésben pedig felépül egy mobil iroda,pihenőhellyel kiegészülve, mely az érkező kishajósokat hivatott kiszolgálni, emellett gyerekeknek tartanak majd itt jollevitorlázással kapcsolatos előadásokat.

Karsai Gábor beszélt arról is, hogy a tervezett sólyarész a meglévő kikötőn kívül lesz, tehát teljesen el tudják szigetelni a megállópontot a nagyhajósoktól. Ugyanakkor nagyon sok olyan vitorlázó van a BL Yacht Clubban, aki egy-, vagy kétszemélyes jolléval, kis katamaránnal rendelkezik, így ők is igénybe fogják venni a merülősólyát.

Az üzemeltetési koncepcióról a Karsailing Vitorlás Sportegyesület elnöke elmondta, a víz felől érkező kishajósoknak csupán annyi a dolguk, hogy előre jelezzék, hogy mikor érnek partot. A partról érkezőket szintén úgy tudják majd fogadni, ha a vitorlás egyesületnél jelzik sólyázási szándékukat.

A Dél-Balatoni Vízi Kör keretében megvalósuló másik öt megállópont üzemeltetőjével kifejezetten jó a kapcsolat, heti rendszerességgel egyeztetnek, segítik egymás beruházását akár fizikai, akár szellemi értelemben is. Az a céljuk, hogy mindent egybegyúrjanak, ami a kishajós vitorlázást szolgálja – fogalmaz Karsai Gábor.

Az egyesület távlati célja, hogy minél jobban bekapcsolódjanak a hazai kishajós versenyvitorlázásba. Ennek útja, hogy a hozzájuk vitorlás táborba érkező gyerekek közül megfogják   azokat az ügyes, tehetséges fiatalokat, akik különböző kishajós hajóosztályokban folytathatják a vitorlázást.

Voltak már náluk olyan gyermekek, akik a nagymamájukkal sétáltak le a kikötőbe, hogy megnézzék, miként készülődnek a vízre,  érdeklődtek, és még azon a nyáron eljött mindkét fiatal vitorlástáborba, azóta pedig már egy másik klubban versenyvitorlázóként szerepelnek különböző osztályokban – elevenítette fel Karsai Gábor. Ilyen példa a felnőtteknél is van, volt olyan aki eljött, hozta a Kalózát, megtanulta az alapokat, azokat pedig rendszeres résztvevője nagyhajós túraversenyeken a Balatonon – tette hozzá.

A tervek szerint a fejlesztés első része, a sólya telepítése július végére várható, ahogyan ez megvalósul, akkor kezdik el a kis épület felépítését, mely augusztus végére készülhet el.