Dél-Balatoni Vízi Kör elnevezéssel vízi megállópont-hálózat létesül a Balaton déli partvonala mentén. A beruházás keretében svertes vitorláscsónakoknak, kézi hajtású vízisporteszközöknek épülnek vízre szálló helyek, melyek együtt biztosítják a jövőben a tó körbe hajózhatóságát. A Vitorlázz Itthon cikksorozatban mutatja be az egyes helyszíneket, célokat, fejlesztéseket, valamint a megállópontot üzemeltető szervezeteket. A sorozat első állomása Balatonmáriafürdő, ahol a beruházás keretében a vízről érkezők, valamint ezen a túraponton beszállók kiszolgálására épül fogadóépület, parti infrastruktúrával kiegészülve.
Egy évtizede kezdte meg működését a Balatonmáriafürdői Vízisport Egyesület, 2015-ben a balatonmáriafürdői csatorna-parton. A Balaton nyugati-medencéjében hiánypótló a tevékenységük, mivel meglévő két sólyahelyük térítésmentesen használható bárki számára, aki kishajót, kajakot, kenut szeretne vízre tenni, hogy sportoljon a Balatonon – fogalmazott az egyesület vezetője.
Dr. Tósoky Andrea elmondta: az elmúlt tíz évben tudatos és fokozatos építkezést sikerült végrehajtaniuk – ennek eredménye, hogy elérkezhettek oda, hogy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz programban részt vehessenek. Onnan indultak a kezdetekben, hogy lelkes gyerekek és lelkes edzők a csatorna partján elkezdtek dolgozni, ma pedig már több hajóosztályban szakszerű kísérettel vitorláznak a fiatalok. A telephelyükön számtalan máriafürdői nyaraló tulajdonos vagy állandó lakos tárolhatja a jolle hajóját és szabadon hódolhat a vitorlázásnak.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében történő beruházás nem csupán egy látványos épület lesz, hanem minőségi változást hoz a település életében. Az itt vízre szálló, vagy itt partot érő vendégek egy öltözővel, mosdókkal, zuhanyzókkal felszerelt klubházat is igénybe tudnak venni a jövőben. Az épület közösségi térnek is otthont ad, valamint kapcsolódik hozzá majd egy kisebb hangár, ahol különféle szereléseket, javításokat lehet elvégezni a hajókon – tette hozzá dr. Tósoky Andrea.
Kitért arra is, hogy a helyben, Balatonmáriafürdőn lévők lelkesen várják az elkészültét a fejlesztésnek. Hozzátette: olyan területen valósul meg a beruházás, amit ezeddig nem igazán tudtak hasznosítani, a jövőben viszont egy jó célt szolgálhat majd. Az egyesület régi álma – amit infrastruktúra hiányában nem tudott eddig megvalósítani, hogy a helyi általános iskolásokat hívjon a telephelyére és megismertesse őket a vitorlázás világával.
A Balatonmáriafürdői Vízisport Egyesület elnöke kitért arra is, hogy a pályázatban résztvevő többi megállópont üzemeltetőjével nagyon jó és együttműködő a kapcsolat. A korábbi években is több közös rendezvényt szerveztek és több területen működtek együtt. Balatonfenyvessel, mint szomszédos településsel kifejezetten szoros a kapcsolat, segítik egymást, csakúgy mint Balatonlellével.
Dr. Tósoky Andrea szerint a mostani fejlesztéssel a távolabb lévő településeken létrejövő megállópontokkal, mint Balatonföldvárral, Zamárdival és Siófokkal is szorosabbá válik a kapcsolat. Szerinte a pontok közötti távolságok megfelelőek ahhoz, hogy szolgálni tudják az eredendő célt, hogy segítség Balaton déli partvonalának végig hajózhatóságát kishajókkal.
(A balatonmáriafürdői megállópont fogadóépületének fejlesztése várhatóan 2025. év végére készül el – a.szerk)