Szakmai műhely a vitorlás suliknak

A hétvégén tartotta a Magyar Vitorlás Szövetség a Vitorlásiskoláknak rendezett műhely-konferenciáját. A résztvevők több oktatóhely teljesen különböző modelljét ismerhették meg, emellett ötleteket és módszereket cseréltek egymással.

A Kopaszi – gáton találkoztak a hazai vitorlás iskolák képviselői. Az egész napos előadássorozat keretében bemutatkozott a Magyar Vitorlás Szövetség Vitorlás Suli oktatási modelljétől teljesen eltérő rendszerben működő PÖFF, Litkey Árpád iskolája, mely Fövenyesen várja a táborozni vágyó gyermekeket. Előadást tartott Náray Richárd a Vitorlázó Gyermekekért Egyesület alapítója, aki egyben az RS Sailing hazai képviselője, de szót kapott a Tihanyi Hajós Egylet színeiben Beliczay Márton is.

 

Az előadásokon elsőként a különböző oktatási, és táboroztatási modelleket ismerhették meg a résztvevők. Míg Litkey Árpád és felesége Litkey Zsuzsanna akár hét gyermeket is befogadni képes, saját tervezésű hajón mutatja meg a fiataloknak a vitorlázás titkait, ezt követően pedig különböző típusú katamaránokkal képességfejlesztést végeznek és a versenyzés az első években nem prioritás, addig a Vitorlázó Gyermekekért Egyesület, valamint a Tihanyi Hajós Egylet elsődleges célja a versenyzői  utánpótlás-nevelés. Náray Richárd, az előbbi vezetője külön kiemelte: bár az idei esztendőben nem lett támogatott hajóosztály az RS Feva, ugyanakkor számos versenyt rendeznek 2019-ben. Szerinte a hajóosztály kifejezetten alkalmas arra, hogy a fiatalok minél hamarabb megismerkedhessenek a versenyszerű vitorlázással akár a Kopaszi-gáton, akár a balatoni klubokban.

Beliczay Márton, a Tihanyi Hajós Egylet edzője pedig arról beszélt: miként választják ki a nyaranta náluk táborozó gyermekek közül azokat, akiket a későbbiekben az élsport felé lehet terelni. Elmondta azt is, hogy náluk Tihanyban is működik a balatonfüredi modell, vagyis szakkör keretében a tavaszi és az őszi hónapokban a helyi iskolában tanuló gyermekek is megismerkedhetnek a vitorlázás szépségével. Litkey Zsuzsanna pedig azt mondta: a PÖFF növendékei már külön közösséget alkotnak, és ezt a közösséget szeretnék fejleszteni, tovább bővíteni. Náluk Fövenyesen egyébként nem ritka, hogy egyszerre akár negyven gyermek is részt vesz a táborokban.

A rendezvényen előadást tartott Nagy R. Attila Rozsda is, aki a Katamaránsuli működésének bemutatásán túl a közösségi média szerepéről beszélt. Szerinte a legfontosabb, hogy egy adott iskola felmérje, kinek és milyen irányba kíván kommunikálni. Külön kitért arra is: másfajta nyelvezet szükséges, ha a vitorlázni vágyó gyermekhez szólunk – akinek nyilvánvalóan a száguldás, és a közösségi élmény az elsődleges – mint amikor a szülőt tájékoztatjuk, kiemelve a biztonságot, és a gyermek ellátásának magas színvonalát.

A konferencián Bartos Bea mentálhigénés szakember arra hívta fel a résztvevők figyelmét, hogy egy-egy oktatáson, táborban a gyermeknek kell a középpontban állnia. Éppen emiatt elengedhetetlen velük a folyamatos kommunikáció, ami sok esetben túlmutat a vitorlázás oktatásán. Külön kiemelte: létre kell hozni minden esetben egy átlátható, és világos szabályrendszert, amelyet a szülőkkel is megosztva evidensnek kell tekinteniük mind a gyermekeknek, mind az oktatóknak, valamint a tábori segítőknek. Bartos Bea különböző módszereket is bemutatott, hogy miként lehet egyben tartani egy gyermekekből álló társaságot, és miként lehet nyomon követni a fejlődésük irányát egy tábor kezdetétől a végéig.