A koronavírus okozta veszélyhelyzet és a kijárási korlátozások az egész hazai vitorlástársadalom tavaszi forgatókönyvét átírták. Ugyanakkor nagyon sokan optimisták és felkészülve várják, hogy mikor lehet ismét elrúgni a partot. Így vannak ezzel vitorlázó gyerekek is. A Katamarán Suli táborosai is már tűkön ülnek, hogy vízre szállhassanak és már otthonról osztják be, ki kivel hajózzon amikor már lehet. A Nacra-flotta legénysége szintúgy készen áll az újrakezdésre, csakúgy, mint a Black Jack Team. Nagy R Attila Rozsdával a Katamaránsuli vezetőjével beszélgettünk.
VI: Téged úgy ismerlek, hogy az optimisták táborát erősíted legyen szó egy szélcsendes Kékszalagról, vagy viharos szeles versenyről, esetleg egy zsúfolt gyermektáborról. Legutóbb a Budapest Boat Show-n találkoztunk, beszélgettünk hosszabban: akkor rengeteg tervetek volt. Új hajóosztály létrehozása, tábor-tábor hátán és persze a tőletek megszokott újdonságok bevezetése. Hogy vagytok most?
NRA: Egyik oldalról azt gondolom, hogy úgy vagyunk, mint mindenki más: várjuk a tavasz beköszöntét a valóéletünkbe is. Ez a vírus többek prioritását átírta, ez alól mi sem vagyunk kivételek. Ugyanakkor ahogyan utaltál rá genetikai optimistaként állunk a történethez. A gyerekeink szokták azt mondani, hogy apa, most már te vagy a” HOMO Fisz”, mert laptoppal a hónom alatt látnak szaladgálni fel-alá – de ez egy ilyen időszak. Nézzük egy kicsit a vitorlás berkeket, hiszen nekünk több sapkánk, több érdekeltségünk is van. Menjünk először a Nacra-falkára, amire utaltál te is. Megalakítottunk a Nacra 15-ös osztályt, ebben a Vitorlás Szövetség segítségünkre volt, valamint a Katamarán SE a Nacra képviselettel együtt. Ezt nagyon köszönjük nekik. Az lett az eredmény, hogy a korábban a Katamaránsuliból kinőtt nyurga békák, most már Nacra 15-ben és Nacra 17-ben tudnak versenyezni.
A hajókat összegyűjtöttük, tehát abban még szerencsénk volt, hogy logisztikai akadályokat nem görgetett semmi az utunkba. A hajók megérkeztek, itt vannak, az egyik részük Székesfehérváron, a másik pedig Alsóörsön. A gond, hogy még nem tudjuk használni őket. Tehát a Nacra-falka szabálybetartó, kockázatkímélő életmódot folytat, az edzőink segítségével távoktatásban készülnek a szezonra.
VI: Mesélj egy kicsit a távoktatásról. Sokat hallottam arról, hogy jelenleg nincs más megoldás, a személyes edzés nem valósítható meg, de próbálják az edzők rávenni a gyerekeket arra, hogy kerékpározással, futással, otthoni edzéssel tartsák karban magukat, hogy amikor vízre lehet szállni, meg legyen az erőnlét. Nálatok miként néz ez ki?
NRA: Mi talán fordítva ülünk a lovon ebben a témában is. Egyrészt a gyerekeink a fizikai edzést saját maguk bioritmusa alapján, a saját környezetükben végezték eddig is, tehát ebben nincs nagy változás. A szakmai távoktatási részben, amit interneten vagy egyéb elektronikus eszközökön végezhetnek a srácok, azt a Lovas Zsolti koordinálja. Úgy építette fel a dolgot, hogy mi az, ami hiányzik a gyermekeknek, és arra válaszképpen rakjuk össze. Tehát elképzelhető, hogy valaki szabálykövető anyagot néz majd Böröcz Bence előadásában, a csapat másik része pedig internetes versenyzést fog folytatni az arra készült applikáción, a harmadik része pedig hajóismereti tréninget fog tartani virtuálisan. A Nacra-falkások így néznek ki.
A Katamarán sulis táborosok pedig hihetetlenül lelkesek. Nem tudom, hogy mivel lehetne befékezni őket. Ott két célcsoportunk van: maguk a szülők akik abból fakadóan, hogy elegük van az iskolamentes gyerekeikből befoglalják szinte az összes helyünket előre és abban bíznak, hogy a kijárási korlátozások megszüntetésével azonnal le lehet pattintani a srácokat. Félek, ha nem lesz Kékszalag, vagy korábbi Black Jack versenyek, akkor ki kell nyitni korábban a Katamarán sulit és be kell fogadni a gyerekeket. De szerencsére ők is nyitottak: a tavalyi tábor gyerekei, már interneten seftelik maguknak, hogy milyen lesz a legideálisabb összetétel nekik a táborban.
VI: Mindenki azt számolja, azt várja, hogy mikor lehet újra vitorlázni. Ha nem is úgy, mint régen – ahogy Bagyó Sándor fogalmazott nekünk korábban egy kicsit nagyobb távolságtartással, egy kicsit maszkosabban, de azért mégiscsak lesz nyár. Te mikor mondhatod azt, hogy kinyitod az iskola kapuját?
NRA: Mind a Nacra-falka haladó csapatnak, mind a kicsiknek van igénye rá. Ugye én magam is szülő vagyok és a Katamaránsuli világ életében felelősségteljes volt. Képzett tanárokkal megyünk, biztosítással megyünk – ha már említetted Bagyó Sanyit ők vigyáznak ránk a vízen, tehát mi az biztos, hogy kockáztatni semmit nem fogunk. Ha a szülő is egyetért, az oktató is egyetért és a gyerek is egyetért, akkor megyünk vízre.
Nálunk, a Black Jacknél a kormányos a Roland Gabler, aki a kicsiket is tanítja teljesen önkéntes alapon, térítés nélkül a Nacra képzési rendszerben. Rolanddal most online vagyunk, ő éppen Dániában tanyázik, 1-15 fok között van a vízen a hőmérséklet. Ott az a játékszabály, hogy egyhajós vitorlázás engedélyezett és ez is csak egy hete. Semmilyen verseny, rendezvény nem engedélyezett, a klubok zárva vannak. Csak szabadidős, kültéri sportokat támogatnak a dánok. Németországban pedig minden klub, minden kikötő zárva van és a németek augusztus 1-ig felfüggesztettek minden közösségi programot, flottarendezvényt, hajós rendezvényt.
VI: Beszéljünk egy kicsit a Black Jackről. Hogy tudod otthon tartani a teamet?
NRA: Azt kell tudni, hogy miután tavaly hoztuk be az új hajót a Decision 35-öt valóban korán kezdtük a szezont. Nathalie Brugger svájci edzőtársunkkal március végén vízre mentünk és április első-második hetében folyamatosan edzettünk. Ezt idén nem tudtuk megtenni két okból sem. Egyrészt tavaly nagyon elfáradtunk és azt mondták a fiúk, hogy azért a Húsvétot tartsuk meg, másrészt itt ez a veszélyhelyzet. A Black Jack egyébként kilövésre készen áll a konténerben, de nem kockáztattunk, itt is ugyanaz a filozófia, mint a Katamaránsuli esetében. Családapák ülnek a hajón, gyerekekkel, feleségekkel, munkahellyel – nem szeretnénk egymást, vagy esetleg a szeretteinket megfertőzni. Van egy technikai oldala is. Elég nehéz egy nagy a katamaránnal úgy menni, hogy 15-20 csomóval mész a vízen és a maszkon keresztül levegőt is vegyél, ami ne ázzon el, a kesztyűd is biztonságban legyen és úgy ne fertőzd meg a másikat, hogy a hajó se boruljon fel és normálisan menjetek.
Szóval én a srácoktól önmérsékletet kértem, mindenki edz otthon, mert a hajó súlylimites. Nagyon furcsán néznék ki ha a legénység ide-oda gurulgatna a fedélzeten némi kantin pocakkal.
VI: Mit tapasztalsz, hogyan élik meg a környéketeken lévő vitorlázók a mostani helyzetet?
NRA: Nagyon érdekes, mert két véglet van, ami szerintem érthető is. Azok a vitorlázók akik eddig is fegyelmezettek voltak, főleg az én generációm, amely egytestű hajókban nevelkedett, azok teljesen korrektül, normálisan tudomásul veszik ezt, betartják a játékszabályokat és fegyelmezettek. De tény és való, hogy vannak kifejezetten nyűgös vitorlázók, akik nem nagyon tudják megérteni, hogy ha szél is van, víz is van, hajó is van, akkor miért nem tudnak hajózni. De ez a hatóság feladata lesz majd, hogy a renitenseket szabályozza. Egyébként dicséret a nagy százaléknak, a balatoni településeken fegyelmezettség van, a kikötők nagy részén fegyelmezettség van, és szerintem nem is várható más sportemberektől.