Restart előtt: nehéz hetekben a balatoni vendéglátósok

Teljes mértékben át kellett gondolniuk működésüket, üzleti modelljeiket a balatoni vendéglőknek, bároknak, borászatoknak. A veszélyhelyzet miatt bevezetett kijárási korlátozások május elején életbe lépő könnyítései bár levegőhöz juttatják a helyi vállalkozókat, ugyanakkor igen nehéz idők elé néznek továbbra is, ugyanis minden bizonnyal a nem áll helyre a turizmus oly gyorsan ahogy befékeződött. A Balatoni KÖR elnöke szerint ugyanakkor most hatalmas lehetőség előtt áll a Balaton, amit mindenképpen ki kell használni. Laposa Bencével beszélgettünk.

VI: Mielőtt a jövőképet néznénk, kérlek értékelj a Balatoni KÖR elnökeként, vendéglátósként – hiszen több badacsonyi helyet is üzemeltettek. Miként zajlott nálatok az élet az elmúlt egy-másfél hónapban?

LB: Ráültünk egy hullámvasútra, aminek egyelőre csak a lefelé vezető szakaszát tudtuk élvezni. Mindenkit sokként ért a kialakult helyzet és kellett egy-két hét mire felocsúdtunk ebből a szituációból. Aztán mindenki elkezdett gondolkodni, dolgozni, nézni az eseményeket, fejleményeket. Ez tart a mai napig is. Én úgy érzem, hogy ez egy lassú folyamat lesz, attól függetlenül, hogy most vannak bizakodásra okot adó jelek. Amilyen gyorsan elmúlt a turizmus, annyira gyorsan biztosan nem fog helyreállni. És ez talán kicsit független a nyitás tényétől. A vendégforgalom helyreállása nem csak attól függ, hogy nyitva vagyunk vagy nem vagyunk nyitva, hanem nagyon sok más oka is van. Egyértelmű, hogy át kell alakítanunk a működésünket, gondolkodásunkat, minden vendéglátóhelynek ki kell találnia azt a működési modellt, ahol leginkább tudja minimalizálni a kockázatokat.

Fotó: Laposa Birtok

Azokat az óvintézkedéseket, amelyeket részben már ismerünk, valamint azokat a szabályokat amelyek vonatkozni fognak a vendéglátásra azokat mindenkinek be kell tartani, a vendégnek is és a vendéglátónak is természetesen. Ahogy a részleteket megtudjuk, igyekszünk maximálisan felkészülni és bízunk benne, hogy ezek betartásával és sok-sok odafigyeléssel minden héten egy picit előre tudunk lépni.

VI: A Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója azt mondta, hogy szerinte az élménykeresést felváltja a biztonság keresés. Elképzelhető, hogy a biztonság irányába halad majd a balatoni turizmus is?

LB: Nagyon nehéz megjósolni a jövőt. Biztos, hogy sok minden átértékelődik és egészen biztos az is, hogy most az első hetekben-hónapokban vagy akár hosszabb időtávra is nézve: repülős utat kevesen fognak vállalni. Az is biztos, hogy országokon átívelve senki nem fog autózni ebben a helyzetben. Tehát ebből a szempontból a közeli, belátható, ismert uticélok felértékelődnek. Nyilván ennek is van veszélye, tehát bárhova megyünk, a szabályokat mindenképpen be kell tartani. A Balatonnak ez egy lehetőség, viszont ezzel a lehetőséggel jól kell tudni élni.

Fotó: frissTerasz

Én egy kicsit félek attól, hogy az a fajta hangulat, ami jellemző nyaralásra, üdülésre, kikapcsolódásra, nehezen egyeztethető majd össze a járvány elleni védekezéssel. Biztos, hogy lesznek ebből problémák és mindenkinek rettenetesen türelmesnek kell lennie. Még nem látom magam előtt, hogy a gyakorlatban miként működik majd, de működnie kell. Egyrészt azért, mert az emberek vágynak arra, hogy a karanténból kiszakadva kiszellőztethessék a fejüket, másrészt pedig az egész ország gazdasága vágyik arra, hogy szintén levegőhöz jusson. Az egy helyes és bölcs belátása volt a kormánynak, hogy hónapokig nem tarthatóak fenn a szigorú karantén intézkedések, mert azzal beláthatatlan károkat okozunk. Most egy kicsit a lakosság kezében lesz a védekezés és az egyéni felelősség lép előtérbe. Ezek között a keretek között kell nekünk megtalálni a jó megoldást.

VI: Nagyon sok elemzés, gondolkodás zajlik arról, hogy melyik balatoni vállalkozás, vendéglátó egység, szálloda éli majd túl esetleg az újranyitást is. A Balatoni KÖR-nek évek óta, sőt megalakulása óta küldetése a minőségi gasztronómia, a balatoni vendéglátás újragondolása. Elképzelhető, hogy a mostani rosszban, egyfajta lehetőség is születik, hogy a piac kissé átalakuljon?

LB: Ez egy nagyon nehéz kérdés. Vannak erre utaló jelek is, ahogy a kérdésben is elhangzott, de ha gazdaságosan és logikusan nézzük, akkor azok a helyek bizonyos szempontból nagyobb veszélynek vannak kitéve, amelyek fix csapattal dolgoznak, egész évben nyitva vannak, folyamatos üzemre rendezkedtek be. Itt a rezsiköltségek, fenntartási költségek magasabbak, mint egy szezonális egység esetében. Azt hiszem, hogy szektortól kategóriától függetlenül mindenkinek rettenetesen fájdalmas volt már eddig is és a nyitástól függetlenül fájdalmas lesz a következő időszak is.  Ezzel együtt én nagyon remélem, hogy a piac és a fogyasztó nagyobb számban választja majd azokat a minőségi helyeket, ahol az elmúlt tíz-tizenöt évben kialakult egy magas szintű vendéglátás, ahol sok helyi alapanyagot használnak.

Fotó: Laposa Birtok

Bízom benne, hogy az a rövid ellátási lánc, helybeli termék, amit mi régóta propagálunk és igyekszünk felépíteni nagyobb szerepet kap a Balaton körül és jobban odafigyelnek rá az idelátogató vendégek is.

VI: A veszélyhelyzet kihirdetésekor közleményben arra hívtátok fel a településeket, a Balatonnál élőket, hogy fogadják szeretettel az idelátogatókat. Terveztek újabb felhívást vagy óvintézkedés közreadását most, az újranyitás kapcsán?

LB: Azt hiszem, hogy azok a gondolatok a mai napig rettenetesen időszerűek és naprakészek. Azért az kiderült ebben a veszélyhelyzetben – mondhatnám azt is, hogy mindenki másképp reagál egy-egy ilyen szituációra – hogy sok balatoni település kommunikációja nem ütötte meg az elvárható szintet, nem ütötte meg azt a kulturált hangnemet ami meggyőződésem, hogy bármilyen helyzet is legyen, egy alapvetően turisztikából élő régióban minimum elvárásnak kellene lennie. Óriási hibákat követtek el az önkormányzatok és most lenne rá lehetőség, hogy ezeket elkezdjék és megpróbálják kijavítani. Adott esetben nem az intézkedésekkel volt a legnagyobb probléma, hanem sokkal inkább azok kommunikálásával és ahogy megtették azokat az intézkedéseket. Biztos vagyok benne, hogy sokkal inkább vendég centrikus megszólalásokra és véleményekre van szükség.

Fotó: Laposa Birtok

Nagyon bízom benne, hogy az újranyitás kapcsán egy merőben új kommunikációt tudnak majd a települések folytatni. Az biztos, hogy a Balatoni KÖR azon lesz, hogy próbáljunk egy emberi hangot megütni, próbáljuk továbbra is a védekezés fontosságára felhívni a figyelmet, de ugyanakkor arra is, hogy a Balaton egy olyan régió, olyan turisztikai helyszín, ahol szeretettel és kedvesen látjuk, várjuk a vendégeket.

Borítókép: Laposa Birtok

Kapcsolódó Hírek

Témakörök