Négy nap egy stand tíz hajó – sikeres volt a Magyar Vitorlás Akadémia standja a Budapest Boat Show-n

A 2024-es Budapest Boat Show idei díszvendégének a Magyar Vitorlás Akadémiát kérte fel a Hungexpo. A MVA vezetése azt tűzte zászlajára, hogy az úgymond „kishajós” vitorlázást, ezen belül is az utánpótlást mutatja be a lehető legszélesebb spektrumban a rendelkezésére álló 250 négyzetméteres standon. Már korábban felhívást tettek közzé az utánpótlást nevelő tagszervezetek körében, melyben meghívták a fiatalokat a hajójukkal együtt az kiállításra.

Végül hét klub kilenc hajóosztállyal és több egységgel képviseltette magát. Jelen voltak a Vagabund, a Vitorlázó Gyermekekért Egyesület, a Keszthelyi Yacht Klub, a Katamaránsuli, a Balatonfüredi Yacht Club, valamint a Földön Vízen Levegőben Alapítvány vitorlázói, akik Open Skiff, RS Feva, 29er, FINN, Nacra 15, 49FX valamint 420-as osztályhajókat hoztak magukkal, emellett kiállítottak egy ILCA 6, valamint ILCA 7 hajót Érdi Mári Európa és világbajnok, valamint Vadnai Jonatán olimpikonok versenyvitorláival.

Amellett, hogy lehetőséget kaptak a fiatalok bemutatkozni, megmutatni hajóikat, sokan arra is fel tudták használni ezt a néhány napot, hogy saját hajóosztályukat népszerűsítsék, hovatovább versenytársakat toborozzanak az adott osztályba. Szombaton az egész “csapat” elfoglalta a Magyar Vitorlás Szövetség standjánál lévő Samsung Stúdiót, ahol az élőben sugárzott adásban felkészülésükről,  eredményeikről, a vitorlázással való megismerkedésük történetéről meséltek.

A kiállítás harmadik napján pedig gyakorlatilag egy spontán ifjúsági workshop is kialakult, ugyanis azok a versenyzők is eljöttek, akik nem voltak a kiállítóik között, viszont megosztották egymással tapasztalatikat, élményeiket, az egyes hajókkal kapcsolatos véleményüket.

„Az volt az alapkoncepció, hogy díszvendégként megpróbáljuk bemutatni a hazai utánpótlást, vagy ahogy leegyszerűsítve fogalmaztunk a kiállítás kreatívjain, a jövő olimpikonjait. Véleményem szerint ez sikeres volt, hiszen amellett, hogy lehetőséget kaptak a fiatalok bemutatkozni, megmutatni hajóikat, sokan arra is fel tudták használni ezt a néhány napot, hogy saját hajóosztályukat népszerűsítsék, hovatovább versenytársakat toborozzanak az adott osztályba. Külön öröm volt számomra látni, hogy nagy számban jelentek meg olyan érdeklődők a standunknál, akik csak most szeretnének bekapcsolódni a vitorlázás világába és kedvet kaptak a jollevitorlázáshoz. A kiállítás harmadik napján pedig gyakorlatilag egy spontán ifjúsági workshop is kialakult nálunk, ugyanis azok a versenyzők is eljöttek, akik nem voltak a kiállítóink között, viszont megosztották egymással tapasztalatikat, élményeiket, az egyes hajókkal kapcsolatos véleményüket. Mind a nálunk lévő sportolóktól edzőktől, klubvezetőktől, mind pedig a látogatóktól olyan visszajelzéseket kapunk, hogy egyfajta hagyományt kellene teremteni és az ilyen vagy ehhez hasonló megjelenéseket gyakoribbá tenni.”

-fogalmazott Szépvölgyi István.

A sportolók és hajóik mellett felállított monitorokon mind a négy napon keresztül a róluk, valamint a hajóosztályukról készült kisfilmeket vetítettek, az olimpikonok hajói mögött lévő kivetítőn pedig Érdi Mári és Vadnai Benjamin felkészülési és versenyvideóit láthatta a közönség. A standról persze nem hiányozhatott a legfiatalabban örök kedvence a vitorlás szimulátor egy RS Quba vitorlással, melynek ezúttal a felnőttek sem tudtak ellent állni.

A kiállítói standon helyet kapott a Kékszalag PORT is, hangsúlyosan jelent meg a kikötő arculata, valamint megtalálható volt egy Kékszalag PORT pult is, ahol a kikötőről, a tervezett rendezvényekről, szabad helyekről kaptak tájékoztatást az érdeklődők.

A kiállításon jelen volt az Akadémia kihelyezett pályázatfigyelő szolgáltatásának open office pályázati irodája, ahol a vitorlás tagszervezetek részére készültek pályázati tanácsadással, konzultációval.