Új korszak az aktív turizmusban – ez volt a jelmondata az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ által szervezett két napos konferenciának, melyet Siófokon tartottak. A szakmai rendezvényen számos előadás keretében ismerkedhettek meg az érdeklődők a turizmus új korszakának kihívásaival, valamint a már elért eredményekkel.
Az aktív turizmus világszerte és Magyarországon is egyre népszerűbb módja az utazásnak és a szabadidő eltöltésének. Hazánkban komoly, évszázados hagyományai vannak a természetjárásnak, kerékpározásnak, vitorlázásnak vagy akár a síelésnek, de az elmúlt évtizedekben hiányzott a fejlesztéseket és szereplőket koordináló központi szervezet, illetve a szektor jövőjét meghatározó, közép és hosszú távú stratégia. Ezt felismerve az AÖFK kidolgozta a Nemzeti Aktív Turisztikai és a Nemzeti Kerékpáros Stratégiát, valamint három mintatérségben térségi aktív turisztikai stratégiákat készített, melyeket a jövőben további szakterületi és térségi stratégiák követnek majd.
Az előadások sorában az érdeklődők megismerkedhettek a hazai és nemzetközi kerékpáros turizmus és kerékpáripar helyzetével, aktuális fejlesztésekkel, kerékpárosbarát szolgáltatásokkal és a szemléletformálás, népszerűsítés eszközeivel.
Külön szekció foglalkozott a természetvédelem és turizmus találkozásával, melyben azt a kérdést járták körül, hogy miként lehet felelős és fenntartható, a természeti értékeket azok károsítása nélkül bemutató turizmust fejleszteni – milyen szemléletmód és konkrét cselekvési terv szükséges ahhoz, hogy megőrizhessük a táj vonzerejét, védett társulásait azzal a kérdéssel, hogy milyen jó gyakorlatok vannak arra, hogy a természetjárás, a természetben levés ne pusztítsa a természetet. Elhangzott: ha természetbe hívjuk a turistákat, hosszú távon kell gondolkodnunk. A természet tisztelete, megóvása mindannyiunk feladata.
A konferencia második napján a hálózatos turizmus is a fókuszba került. Elhangzott: az aktív turizmus akkor lehet sikeres, ha a pontszerű működést a hálózatos működés váltja fel. A folyók, a turistautak, a kerékpárutak egy olyan hálózatot hoznak létre, ahol a hálózat élei maguk az utak, a települések, szálláshelyek, attrakciók pedig a hálózat csomópontjai. A hálózatos látásmód magával vonja az együttműködés szükségességét – hívták fel a figyelmet.
Az eseményen átadták az aktív Magyarországért felelős kormánybiztos kezdeményezésére alapított Aktív Magyarországért díjakat is.