Mind a vitorlázóknak, mind az evezősöknek, és persze a horgászoknak is nagyon kedvező volt az idei őszi időjárás, éppen ezért az eddiginél jóval hosszabb a vízi szezon is a Balatonon. Ugyanakkor hiába a szép idő, sokkal óvatosabbnak kell lenniük azoknak, akik ilyenkor bontanak vitorlát, vagy szállnak csónakba, fognak kézbe kajaklapátot.
November elsejével ismét leállt a balatoni viharjelzés, így sokkal körültekintőbbnek kell lenniük a vízen a hajósoknak, horgászoknak. A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata is őszi időszakra váltott, ugyanakkor egész évben számíthatnak segítségükre a bajba kerültek. Az ő munkájukat a vízre szállók is nagyban segíthetik több fontos szabály betartásával. Elsősorban – a viharjelzés már említett leállása miatt – elengedhetetlen tájékozódni a várható meteorológiai eseményekről. Emellett sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni a hajó, vagy csónak állapotának ellenőrzésére.Fotó: Bl Yachtclub & Apartmens
A szakemberek mindemellett hangsúlyozzák, amennyiben tehetjük, egyedül semmiféleképpen se rúgjuk el a partot. Ugyanakkor léteznek olyan eszközök, vagy sokkal inkább praktikák, amelyeket érdemes nem elfelejteni. Sokan nem gondolnak bele, hogy jönnek a hajnali fagyok, a fedélzetet pedig csúszás-mentesíteni kell, ehhez a legpraktikusabb, ha van nálunk néhány kiló só a vitorláshajón.
Fotó: Bl Yachtclub & Apartmens
A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata hangsúlyozza, vízre kizárólag feltöltött mobiltelefonnal induljunk, az okostelefonra pedig ne felejtsük letölteni – ha eddig még nem tettük meg – az ingyenes Balaton HELP alkalmazást. Ennek segítségével ugyanis pontosan látják a szakemberek, hova kell menni a bajba jutottért – ez ködben különösen nagy segítség.
Forrás: VMSZ – Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata és ÖTE – Facebook
Mindezeken felül nem lehet elégszer hangsúlyozni a legfontosabbat, a mentőmellény kötelező használatát, amely minden évszakban érvényes a hajón lévőkre, vízi sporteszközt használókra.
Borítókép: Lukács-Tóth Krisztina