Barátság a középpontban Szentantalfán

A Balaton környéki vendéglátókat, ezen belül a szőlészeket, borászokat is próbára teszi a 2020-as szezonkezdés. A koronavírus járvány okozta helyzetben ugyanis az előre letervezett menetrend teljesen megváltozott, ugyanakkor a szőlőben nem állhat meg a munka. Közben szinte minden pincészet alkalmazkodva a jelenhez, különböző megoldásokat keres a túléléshez. Szentantalfán Dobosi Győző, a Dobosi Pincészet vezetője, a Balaton Borrégió Borrégiós Tanácsának elnöke az összefogás mellett a barátságban hisz. Dobosi Győzővel beszélgettünk.

VI: Miként élitek meg a kialakult helyzetet, a kijárási korlátozásokat, hogy érint titeket szőlészeket borászokat?

DGY: Azokról a cégekről tudok leginkább beszélni, amelyek borászattal foglalkoznak. A bornagykereskedelem gyakorlatilag teljesen megállt. A legtöbben pesti nagykereknek, vagy országos nagykereknek szállítottunk, s ők a nagy részét étteremben, szállodásban, turizmushoz kapcsolódó helyen értékesítették. Ugye ez most teljesen megállt. Akinek van, a  webshopok még valahogy mennek. Ugyanakkor jó pár termelő már jelezte, hogy a korábbi szóbeli megegyezés ellenére a szőlőfelvásárlásokat már visszamondták. Itt a Balatonnál az elmúlt években mindenki egyre nagyobb hangsúlyt fektetett a helyi értékesítésre, pincei kiszolgálással vagy kóstoló helyiséggel  esetleg szálláshellyel kiegészítve. Ez most egy az egyben lenullázódott.

Fotó: Dobosi Pincészet és Vendégház

A szőlőben van munka, de egyébként gyakorlatilag megállt itt minden.

VI: A Balaton Borrégió Borrégiós Tanácsának milyen javaslatai vannak az ágazat megmentésére vonatkozóan?

DGY: Összefogtunk a helyi szervezetekkel, mint például a Balatoni KÖRrel, a Rizling Generációval és közösen adtunk be egy több pontból álló beadványt. A legtöbb borászati cégnek ugye van turisztikai ága is, de a fő tevékenység mégiscsak a borászat. A javaslat legfőbb eleme, hogy erre is kiterjesszék a járulékkedvezményt, hogy meg tudjuk tartani a kollégákat. Kértük, hogy valamiféle területalapú segítséget kaphassunk, hogy a szőlészeti dolgozókat meg tudjuk tartani. Kitértünk a pályázatokra, ugyanis itt nagyon sokan szerencsére sikeresen pályáztak és fejlesztettek az elmúlt években. Kértük, hogy enyhítsenek a vis major helyzetben a vállalt kötelezettségeken. Kértük még hogy a járulékfizetésekben könnyítést kaphassanak a gazdák.

Fotó: Dobosi Pincészet és Vendégház

Minden évben az első pár hónap szerintem minden cégnél mínuszos, és felélték az összes tartalékot, amivel rendelkeztek a borászatok. Ilyenkor indulnának például a palackozások, ami szintén egy jelentős kiadás. Szóval mindenki arra számított, hogy most már jön a bevétel, amiből ezeket tudja finanszírozni. Itt komoly szükség van arra, hogy megmentsük az ágazatot.

VI: Amikor legutóbb beszéltünk éppen a Balaton Bor borbírálat kellős közepén voltatok. Mi lesz idén a Balaton Borral?

DGY: A szerencse az,  – és nagyon pozitívan nézünk emiatt előre – hogy jó évjáratot zártunk 2019-ben. Tehát a pincében jó minőségű, eltartható borok vannak. A Balaton Bornak nagy nehezen, több hetes csúszással megkaptuk a csavarzárait, úgyhogy most indulnak a palackozások valamint a címke gyártása. Mindenféle premier nélkül – merthogy ilyet most nem lehet tartani – a piacra kerülnek ezek a termékek. Én bátorítok mindenkit, hogy a webshopokba, vagy azokba az üzletekbe ahová bekerülhet keressék, hiszen nagyon jó borok születtek idén Balaton Bor fronton.

VI: 2020 egy nagy újdonságot hozott volna, vagy talán hoz is az életetekben. Egy új birtokközpont építésébe fogtatok még a tavalyi évben. Mennyiben tudjátok ezt a munkát folytatni?

DGY: Amit nagyon fontosnak tartok és ez a hitvallásunk is, hogy nem állíthat meg minket most itt semmi. Remélhetően egy belátható időn belül lemegy ez a járvány és bízunk benne, hogy egy-két hónap lesz csak és nem ennél hosszabb idő. A munkálatok folynak, a pénz fogy, a kiviteli költségek megnőttek.

Fotó: Dobosi Pincészet és Vendégház

Kidobtunk egy olyan lehetőséget, ami áthidalja a financiális gondokat. Előrehozott vásárlási csomagokat raktunk össze, amit meg tudnak vásárolni a borkedvelők, és amint megnyitunk ezeket fel lehet használni. Különböző kedvezményeket és ajándékokat raktunk mellé csomagtól függően. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy több, mint négymillió forint összejött, ami nekünk a túlélést jelenti. Bizakodva nézek a jövő felé itt is, mert sok ígéretet is kaptunk. Ha ez összejön, akkor mire lemegy a járvány ki is tudunk nyitni.

VI: Megjelent egy új fül a honlapotokon amire az van írva, hogy barátság. Itt a barátság segít?

DGY: Én azt gondolom, hogy igen. Sokáig kerestük, hogy milyen szóval illessük a kezdeményezést. Oda jutottunk, hogy a barátság épít és azt gondolom, hogy a mi vevőink közül a legtöbb tényleg barát. Egy ilyen helyzetben az ember a barátaira számíthat. Így is úgy is elköltötte volna nálunk ezt a pénzt. Az egy baráti gesztus, hogy most felajánlja azelőtt, hogy lehasználná és megbízik bennünk. Ez több, mint partneri viszony. Ezért is adtuk ezt a nevet.

Kapcsolódó Hírek

Témakörök