A koronavírus járvány okozta válság és veszélyhelyzet minden balatoni szereplő számára nagy kihívást hozott. Sokan megpróbálták a szolgáltatásaikat új üzleti alapokra helyezni, mások kivárnak. Szakértők szerint a korlátozások feloldása után elsőként minden bizonnyal a belföldi turizmus indulhat újra, amelyben nagy szerepe lesz a Magyar Tengernek. Az idei esztendőben az aktív turizmus és a sport is felértékelődhet a tó körül. Fekete Tamással a Balatoni Turizmus Szövetség alelnökével beszélgettünk.
VI: Nagyon sokan már azon gondolkodnak, miként is lehetne újra indulni. Mi a tapasztalatod: miként élik meg ezeket a napokat, heteket a balatoniak? Beleértve a vendéglátósokat, szolgáltatókat és persze a helyben élőket?
FT: Nagyon nehezek ezek a napok mindenki számára, egyrészről azért, mert óriási a bizonytalanság a pandémiás helyzet miatt. Mindenki félti a családját, barátait, közösségét. A szolgáltatók pedig féltik munkavállalóikat. Megnehezíti a kialakult helyzetet, hogy nagyon nagy a bizonytalanság. Nem lehet tudni, hogy meddig tart majd a veszélyhelyzet a COVID-19 vírus miatt és nem lehet tudni azt sem, hogy mikor lehet újra indulni. Azért vannak jelek és egyre több jel mutat abba az irányba, hogy remélhetően a közeljövőben lesz valamiféle változás. A napokban olvashattuk, hallhattuk, hogy nagy hazai autógyártó cégek újra indultak, vagy tervezik az újra indulást. Ez valamiféle enyhülést előre jelezhet, hiszen ha ezek a nagy gyártócégek lehetőséget kapnak az elindulásra akkor bízom benne, hogy előbb-utóbb a turizmus területén is megtörténhet.
Erre utalnak azok a jelek is, melyek a szomszédos országokból érkeznek. Ausztria már bejelentette, hogy újra próbálja indítani turizmusát május-június folyamán, Csehország is hasonlóan tervez. Sőt ők még bizonyos könnyítéseket már április végén megtesznek és fokozatos indulással június közepéig teljes restartot fog venni a turizmus-vendéglátás ágazat. Bízom benne, hogy ezek azt mutatják, hogy hamarosan Magyarországon is elindulhat a turizmus. A jelenlegi számadatok a magyar kormány védekezési politikája alapján szintén megerősíthetik ezeket a várakozásainkat, hiszen – természetesen minden egyes emberi élet óriási kár – de köszönhetően a felkészült védekezésnek és az időben elindított folyamatoknak Magyarországon nem tudott úgy tarolni a vírus, mint némely szomszédos vagy európai országban.
VI: Talán az elkövetkezendő hónapok, a nyárból amennyi marad, valamint az ősz lesz úgy fogalmazva a puding próbája. Tehát az a munka, amit ti az elmúlt években beletettetek a Balaton turizmusába – legyen szó aktív turizmusról, szezonhosszabbító akciókról, akár a Nyitott Balaton hétvégékről – most mutatja meg igazi arcát. Bíztok a belföldi turizmusban?
FT: Mindenképpen bízunk. Az egyértelműen látszik, hogy az első, ami elindulhat az a belföldi turizmus. Az országok közti áramlás és a külföldi vendégek érkezése szerintem egy második lépcsős folyamat lehet. Ezt mindenképpen támogatni kell, hiszen azzal is számolnunk kell, hogy sok cégnél, ahol megtartották a munkaerőt szabadságra küldték az embereket. Tehát a szabadságok száma ami a nyári szezonban, vagy az őszi szezonban igénybe vehető lesz az alacsonyabb. De bízom abban, hogy aktív turisztikai termékekkel készülve, rövidebb turisztikai csomagokat kialakítva akár csak a hétvégére koncentrálva sikerül majd minél több magyar embert megmozdítani és a Balatonra csábítani. Ne felejtsük el, hogy a SZÉP-kártya biztosította lehetőségekkel is tudnak a magyar állampolgárok élni. Reméljük, hogy ez valamiféle könnyebbséget jelent számukra és eljönnek hozzánk.
VI: Olyan hangokat is hallani, – és engedd meg, hogy kicsit hazabeszéljek a vitorlás turizmus miatt – hogy az elkövetkezendő időszak az aktív szabadidő eltöltésének időszaka lehet. Felértékelődik a balatoni bringa körút, felértékelődik a Balaton víztükre, mint sportolási helyszín. Elképzelhető, hogy most születik meg a Balaton, mint sportdesztináció?
FT: Azt gondolom, hogy a Balaton, mint sportdesztináció, már létezik. Ebben nagyon sok szervezet, köztük a Magyar Vitorlás Szövetség is rengeteg erőfeszítést tett. De ugyanúgy a Magyar Kerékpáros Szövetség jelenleg futó projektje is ezt támogatja. Sőt beszéltem egy barátommal, aki egy balatoni hotel igazgatója és ő mondta el, hogy az egyik barátja aki kerékpár kereskedő olyan értékesítési adatokról számolt be, ami még számára is meglepő volt. Hatalmas érdeklődés volt a biciklik iránt az elmúlt hetekben. Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy most a pandémiás időszakban is sok embernek megfordul a fejében: ahhoz, hogy egészségesek tudjunk maradni mozognunk kell. Erre kiváló alkalom a kerékpározás, a túrázás, csakúgy, mint a vitorlázás és a kajak-kenuzás. Erre már egy nagyon jól előrehaladott projekt van a Balatonon kiépített túrakikötőkkel, ott elérhető eszközállománnyal. Bízunk benne, hogy ezek közül is egyre többen kinyithatnak, hiszen a vízisportoknál nagyon könnyű a megfelelő védőtávolságot betartani. Mindezt úgy, hogy közben élményhez jutunk, rekreálódunk, fejlesztjük az egészségünket, az állóképességünket. Bízom benne, hogy az emberek is felismerik: annak érdekében, hogy egészségesek tudjunk maradni és az ilyen járványok a legkevesebb áldozatot tudják szedni mi magunk is felelősek vagyunk, nekünk is tenni kell ezért. Ehhez tartozik az aktív életmód amihez jobb helyszínt találni, mint a Balaton – hogy egy kicsit én is hazabeszéljek – nem is lehet.
VI: A napokban megjelent a Magyar Turisztikai Ügynökség új kampányfilmje, mely az összefogásra és az újrakezdésre hívja fel a figyelmet. Mennyiben tudtok, mennyiben kell a szakmai szervezeteknek, képviselőknek kommunikálni, vagy ha úgy tetszik tartani egymásban a lelket?
FT: Ez nagyon fontos. A szakmai szervezetek rengeteg vállalkozást és ezen keresztül rengeteg családot érnek el. Azt is látni kell, hogy a legerősebb csapás a turizmus-vendéglátást érintette. A forgalom egyik napról a másikra a nullára esett vissza. Ez a munkavállalókat és a munkáltatókat egyaránt súlyosan érinti. Rendszeresen zajlik egy együttműködés az országos turisztikai és vendéglátó szervezetek között, ez egy interneten keresztül folytatott konferencia, amelyeken a tapasztalatainkat beszéljük meg, javaslatainkat egyeztetjük, melyeket megfelelő csatornákon keresztül eljuttatunk a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítványhoz valamint a Magyar Turisztikai Ügynökséghez annak érdekében, hogy a szolgáltatások a lehető leghamarabb elindulhassanak valamint a szolgáltatók működőképesek maradjanak.