Új, a magyarok aktív kikapcsolódását elősegítő programot indít az aktív Magyarországért felelős államtitkárság. A program elősegítéseként nőtt a területre elkölthető népegészségügyi termékadó (NETA) aránya, valamint új, aktív életmóddal kapcsolatos tevékenységekre elkölthető zsebet kap a SZÉP-kártya, és a juttatás maximálisan adható keretösszegét is megnövelik - jelentették be az idei Aktív Magyarország konferencián. Az eseményen stratégiai megállapodást írt alá az Magyar Turisztikai Ügynökség és az AÖFK.
„Az a célunk, hogy mindenki váljon a saját egészségének a szakemberévé” – mondta Révész Máriusz, aktív Magyarországért felelős államtitkár a társaság mezőkövesdi konferenciáján. A cél elérése érdekében az Országgyűlés hamarosan elfogadja azt a tervezetet, amelynek köszönhetően a népegészségügyi termékadóra (NETA) köteles cégek által felajánlott adókeretből az államtitkárság az eddigieknél jóval magasabb, 10%-os arányt (körülbelül 6 milliárd forintot) költhet el aktív életmóddal kapcsolatos fejlesztésekre.
„A forrásból elindítjuk az Aktív Magyarok Programot, melynek keretében az eddigieknél jóval több beruházást, eszközfejlesztést és szemléletformálási programot tudunk megvalósítani az aktív életmód területén” – ismertette Révész Máriusz az intézkedéssorozat részleteit. Az Aktív Magyarok Programban sportinfrastruktúrára hárommilliárd forintot költ a kormány. Ennek keretében települések és szervezetek újra pályázhatnak a futókörök, bringaparkok és görparkok építési támogatására. A korábbi 50%-os állami támogatás részarányát általánosan 60%-ra, míg hátrányos helyzetű települések esetében akár 80%-ra növelik.
Az Aktív Magyarok Programban ismét lehet pályázni jégpályák és sípályák építési támogatására is, az itt elérhető összeg 25 millió forintra nő. A támogatási program új területeket is érint, a tervek között szerepel az öttusa új sportágának, az OCR lehetőségeinek bővítése, egy budapesti fedett skate- és bringapark építése, valamint pingpongtermek kialakításának támogatása. Megduplázzák a fogyatékkal élők sporteszközeinek támogatását is: a jövőben 400 millió forintot osztanak szét a területen. 2025-ben iskolai mászófal-építési pályázat is indul, melynek részleteit hamarosan ismerteti az államtitkárság.
Új zseb a SZÉP-kártya programban
Az aktív életmód elősegítését szem előtt tartva változik a munkáltatók által adható SZÉP-kártya program is. Az éves felajánlható összeg 450 ezer forintról 570 ezerre nő. A kártyán új, kifejezetten aktív életmóddal kapcsolatos szolgáltatásokra felhasználható zseb is nyílik, amelyre havi legfeljebb tízezer forintot adhat a munkáltató. A módosításokat hamarosan elfogadja az Országgyűlés. Az új intézkedések is azt a célt szolgálják, hogy Magyarország az évtized végére a legélhetőbb európai országok közé tartozzon.
Stratégiai megállapodást írt alá az MTÜ és az AÖFK
Szorosabbra fűzi együttműködését a turizmus kormányzati csúcsszervezete, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) és a hazai aktív turizmusért felelős Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK). Megállapodásuk nyomán a jövőben célzottabban és összehangolt módon segítik elő az aktív turizmus fejlődését.
A megváltozott utazási szokásokra a hazai turizmusszektornak is reagálnia kell, ezért a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) és az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK) stratégiai megállapodást kötött. A két fél többek között abban állapodott meg, hogy a jövőben közösen dolgoznak az inkluzív turizmus lehetőségeinek szélesítésén, a fenntartható turizmus hazai erősítésén és a térségek aktív turisztikai kínálatának összehangolásán. Emellett adatok megosztásával is segítik a hatékony ágazatirányítást és az együtt gondolkodást.
„Az együttműködés kapcsán a belföldi turizmus erősítéseben látjuk a legnagyobb szinergia lehetőséget, annak érdekében, hogy aktív kikapcsolódásához minél több honfitársunk hazai desztinációkat válasszon, és minél többet pihenjen belföldön. – mondta Könnyid László, az MTÜ vezérigazgatója az együttműködés aláírásakor.
„Önmagában abban nincsen semmi meglepő, hogy két állami szervezet együttműködik, hiszen ez a kötelességünk. Viszont a jövőbeli hatékonyabb együttműködést segíti, hogy a közös irányt hivatalos formában is rögzítettük” – mondta Petényi Mirkó, az AÖFK ügyvezető igazgatója a társaság éves konferenciáján Mezőkövesden.