Az 53. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj nem csak a vitorlázók de Balatonfüred ünnepe is egyben. Akik nem hajón ülnek azok sem élmények nélkül, hisz a rajt, vagy épp a gyõztes köszöntõje, a leggyorsabb hajók partmenti csatája, az e-sailing magyar bajnokság, a modellvitorlások versenye a laikusoknak is igazi vitorlás élményt nyújt, nem beszélve a tókerülő verseny egész napos élő közvetítéséről, mely a Vitorlás térre felállított nagykivetítőn követhető. A Vitorlás tér és a balatonfüredi nagymóló tehát július 17. és 24. között a Kékszalag forgatag központja, ahol minden a vitorlázás körül forog.
A KÉKSZALAG TÖRTÉNETE, LEGEK ÉS GYŐZTESEK
“Egy 140-160 km-es navigációs verseny – a partok érintése nélkül – nagy figyelmet, hajós felkészültséget, vitorlázó tudást és egész embert kíván. Éppen ezekért a hajós erényekért óhajt a Hungária Yacht Club egy versenyt kiírni, melynek elsô díja a Balaton kék szalagja volna.”
A Kékszalag a Balaton legtradicionálisabb vitorlásversenye, amely több mint nyolcvan éves fennállása alatt folyamatosan megújult. Hagyomány például, hogy a versenyre mindig azon a júliusi hétvégén kerül sor, amely legközelebb van a holdtöltéhez. A rajt sokáig péntek reggel volt, az utóbbi időben azonban átkerült csütörtökre, de az időpont változatlan: reggel kilenc óra. Eleinte nem volt időkorlátozás, később azonban bevezették a negyvennyolc órás limitet. Aki tehát szombat reggel kilencig nem ér célba, az hiába küzdött! Az évek során folyamatosan változott azoknak a hajóknak a köre is, amelyeknek engedélyezték az indulást. 1934-ben még bármilyen vitorlás hajó versenyezhetett. Később kizárták ebből a körből a jollékat (gyors, könnyű, uszonyos egytestű hajók), majd erre a sorsra jutottak a kisebb tőkesúlyos vitorlások (például a csillaghajók). Az elmúlt tizenöt év a többtestű hajók „beengedéséről” szólt, s nem kizárt, hogy a következő tíz évben a víz alatti szárnyakat használó hajók lesznek a viták középpontjában.
Kékszalag pálya: Balatonfüred – Kenese – Siófok – Keszthely – Balatonfüred, Táv hossza légvonalban: 155 km, Versenyidő: maximum 48 óra,
Kezdetek:
Első győztes: Rabonbán I., 30-as Cirkáló, kormányos dr. Ugron Gábor
Legtöbb induló:
2018, 50. Kékszalag 682 hajó rajtolt el Balatonfüredről
Versenyek rendje:
1934-tõl 1942-ig kétévente, páros években, 1947-tõl 2001-ig kétévente a páratlan években, 2001-tõl évente kerül megrendezésre. A 2013-ban megrendezett Kékszalagon utoljára versenyeztek kizárólag az egytestű hajók, amelyek addig a páratlan években alkották a mezőnyt, az ezt követő versenyeken megszűntek a kategóriákra vonatkozó megkötések.
Legtöbb versenyt nyert kormányos:
Litkey Farkas 13- szor(!)
Legtöbb versenyt nyert hajó:
Tramontana (8R Yacht) 7-szer (1940, 1942, 1963, 1971, 1977, 1979, 1989)
Az első női kormányos, aki Kékszalagot nyert:
Kultsár Istvánné Gordon Evelyn – 1940, 1942. Ő jelenleg az egyetlen abszolút győztes női kormányos a verseny történetében. 2011 óta a legjobb női kormányos nyeri a Gordon Evelyn Díjat.
Leggyorsabb Kékszalag győzelem egytestű hajóval:
2003- ban Lisa, Litkey Farkas kormányzásával 9 óra, 25 perc, 30 másodperc. Nem lett hitelesített rekord, mert az alacsony vízállás miatt a keszthelyi bója keletebbre volt a szokottnál, így a pálya összesen akár 8 kilométerrel is rövidebb lehetett az 1955-ös távnál. Ugyanekkor versenyen kívül Gádorfalvy Áron szörffel 9 óra 4 perc alatt körbement.
Kékszalag egytestű hajó rekord:
1955, Nemere II. Németh István, 10 óra 40 perc. A rekordidőről nincsenek eredeti pontos feljegyzések. A korabeli újságok többet, 11 óra feletti menetidőt írtak. Sok később íródott forrásműben már 10 óra 55 perc szerepel, majd egy MVSz elnökségi ülésen a hatvanas években rögzítették a 10 óra 40 perces rekordidőt.
Kékszalag abszolút rekord:
2014, Fifty- Fifty Katamarán , kormányos: Józsa Márton, 7 óra 13 perc.
ÉRDEKESSÉGEK
A versenyt először 1934-ben írta ki a balatonfüredi Hungária Yacht Club. Elképzelésük lényege az volt, hogy a Balaton Kék Szalagját bármely vitorlás elnyerhesse, amely a kiírt távon, az óramutató járásának megfelelően a leggyorsabban körbehajózza a tavat. 1942-ig a versenyre kétévente került sor, ezután a háború miatt kimaradt néhány esztendő, s a hagyomány 1947-ben éledt újra. A verseny egyre népszerűbb lett, s 1955-ben a Nemere II. nevű 75-ös cirkáló 10 óra 40 perc alatt teljesítette a távot. Ezt a fantasztikus rekordot csak 57 évvel később, 2012-ben sikerült megdöntenie egy hightech anyagokból készült katamaránnak! 2001 óta a versenyt már évente rendezik meg, s Európa legnagyobb tókerülő versenye lett, amelyen hatszáz vagy több hajó is elindul.
Miért éppen kék?
Valamikor a tengerek leggyorsabb vitorlása viselhette árbocán a kék szalagot, s ezt a tradíciót később átvették a gőzösök is. A vitorlás sport elterjedésével az európai tavakon is kialakultak azok a versenyek, amelyek győztese árboccsúcsára köthette a leggyorsabbnak járó elismerést jelképező szalagot.
Miért írjuk egybe a Kékszalagot?
Az első versenyt a Balaton Kék Szalagjáért írták ki 1934-ben, és a helyesírás mostani szabályai szerint is két szóban lenne a helyes írásmód. Ám a verseny fogalommá vált, így lehet, és szokás is lett egybe írni Kékszalagként, míg például a Fehér Szalag természetesen különírandó.
A leghosszabb Kékszalag
1953-ban olyan gyenge szél fújt, hogy a két év múlva rekordot futó Nemere II. az első helyen 40 órát vitorlázott! (Akkoriban még nem volt 48 órás időkorlátozás.)
Két győztes a Kékszalagon
1991-ben a német Giftzwerg nevű hajó győzött, de óvták, mert a Tihanyi-szorosban nem az előírt hajózási útvonalon vitorlázott. Viszont a versenykiírás német nyelvű fordításában ez rosszul szerepelt. Így a német hajót nem zárták ki, viszont a 20 perccel utána befutó Nemere II.-t is első helyezettnek, Kékszalag-győztesnek nyilvánították. A hajót dr. Balogh György a Magyar Vitorlás Szövetség akkori elnöke kormányozta.
PROGRAMOK
Az 53. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj nem csak a vitorlázók de Balatonfüred ünnepe is egyben. Akik nem hajón ülnek azok sem élmények nélkül, hisz a rajt, vagy épp a gyõztes köszöntõje, a leggyorsabb hajók partmenti csatája, az e-sailing magyar bajnokság, a modellvitorlások versenye a laikusoknak is igazi vitorlás élményt nyújt, nem beszélve a tókerülő verseny egész napos élő közvetítéséről, mely a Vitorlás térre felállított nagykivetítőn követhető. A Vitorlás tér és a balatonfüredi nagymóló tehát július 17. és 24. között a Kékszalag forgatag központja, ahol minden a vitorlázás körül forog.
2021 JÚLIUS 17. SZOMBAT
A Fehér Szalag az első a Kékszalaggal kapcsolatos vitorlásversenyek sorában. A tókerülő előtti hétvégén, kitűnő főpróba a Kékszalagra, amelyen a versenyzők a balatonfüredi móló elől rajtolva körülvitorlázzák a Balaton keleti medencéjét.
Helyszín: Balatonfüred előtti vízterület
Helyszín: Kisfaludy Színpad
2021 JÚLIUS 18. VASÁRNAP
Helyszín: Balatonfüredi Yacht Club
A Magyar Vitorlás Szövetség Yardstick Trophy-sorozat keretében szervezett szakmai előadása.
Előadó: Dominek Jácint örsparancsnok, Balatonfüredi Vízirendészeti Rendőrörs
Helyszín: Balatonfüredi Yacht Club
2021 JÚLIUS 21. SZERDA
Közel 250 e-sailing versenyző képviseli hazánkat a World Sailing által életre hívott Virtual Regattában, ahol miután a Magyar Vitorlás Szövetség elindította a magyar bajnokságot, a magyar „csapat” is kvalifikált. Az 53. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj rajtja előtti délután rendezik meg az e-sailing magyar bajnokságot, melyet bárki nyomon követhet a helyszínen felállított óriáskivetítőn.
Helyszín: Vitorlás tér
Helyszín: SPICC Bistro
Az ünnepélyes díjátadót követően a 878.Co és az MVSZ meghívja a sportolókat egy pohár proseccora a Spicc Bisztróban!
Helyszín: SPICC Bistro
Helyszín: Vitorlás tér
2021 JÚLIUS 22 CSÜTÖRTÖK
Helyszín: Balatonfüred, Veranda
Helyszín: Balatonfüred, Nagymóló
A NAVIGA nemzetközi szervezet általi előírásoknak megfelelő, a kategória mezőben megadott kategóriájú rádióirányítású vitorlás hajómodellek pályaversenye.
Helyszín: Balatonfüred, Tagore-sétány
Helyszín: Balatonfüred, Tagore-sétány
Helyszín: Balatonfüred, Nagymóló
2021 JÚLIUS 23 PÉNTEK
Az Audi Race Cup egy olyan verseny, ahol csak a sebesség számít. Legyen részese az élménynek, ahol a Balaton leggyorsabb vitorlásai mérik össze tudásukat a balatonfüredi móló előtt kijelölt versenypályán.
Helyszín: Balatonfüred, Nagymóló
Vendég: Básti Juli, Nagy Ervin
Jegyek válthatók: kisfaludyszinhaz.hu és jegy.hu oldalakon
Helyszín: Balatonfüred, Gyógy tér
2021 JÚLIUS 24 SZOMBAT
Helyszín: Balatonfüred, Nagymóló
Helyszín: Balatonfüred, Nagymóló
Helyszín: Balatonfüred, Gyógy tér
Helyszín: Balatonfüred, Blaha Lujza utca
EGÉSZ NAPOS PROGRAMOK A VITORLÁS TÉREN A KÉKSZALAG FESZTIVÁL IDEJÉN
Az érdeklődők megtekinthetik az új Audi Q4 e-tron, RS e-tron GT modelleket, valamint a Moon Plug In Hibrid és elektromos autó töltőoszlopot. Az Audi Teszt Centerben az új Audi modellekkel biztosítanak lehetőséget tesztvezetésre.
Az 53. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj nyomkövetési rendszerét biztosító Airmoniq bemutatja a versenyen használt nyomkövetési rendszert valamint egyedülálló, vitorlás-teljesítmény-analitikai megoldását.
Az újgenerációs 878 vitorlásruhák ultrakönnyű, rugalmas, vízálló és az acélnál is erősebb grafénból készülnek. A grafénnal bevont anyagok elektromos vezetőképessége nagy, ezért alkalmasak az okosruházatokba beépített elektronikus készülékek befogadására és működtetésére, melyeket a Kékszalag Fesztivál ideje alatt is bemutatnak.
Vitorlázás és maga a sportág ünnepe számos művészt, fényképészt ihletett meg az elmúlt évtizedekben. Az idei esztendőben a Vitorlás Magazin a legkülönlegesebb fényképeit tárja a nagyközönség elé egy kiállítás keretében.
A Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltáranak munkatársai gyűjtőköri napokat szerveznek. Várnak minden vitorlázáshoz kapcsolódó eddig otthon őrzött írott emléket, így például naplókat, leveleket, visszaemlékezéseket, fényképeket és egyéb dokumentumokat helyben digitalizálásra.
Beretvás Csanád kő és faszobrász számos vitorlás tematikájú alkotást készített az elmúlt időszakban. Az ő munkáiból tekinthet meg kiállítást a nagyközönség a Kékszalag Fesztivál ideje alatt.
A VASZARY GALÉRIA KÉKSZALAG PROGRAMJA
2021 JÚLIUS 23
1971-ben vált várossá Balatonfüred. Ez alkalomból egész évben számos eseménnyel emlékezünk az elmúlt 50 évre. Az idei nyári kertmozi filmjei az 1971-es év legjelentősebb filmalkotásai.
PÁRBAJ (Duel), thriller/filmdráma, Rendező: Steven Spielberg, Producer: George Eckstein, Forgatókönyvíró: Richard Matheson, Főszerepben: Dennis Weaver, Carey Loftin
2021 JÚLIUS 24
KÉK KŐ KERESŐ
Keresd meg a kék köveket és váltsd be egy ajándékra vagy kiállításlátogatásra
Készítsd el saját Kékszalag pólódat!
Jegyár: 2600 Ft, amely tartalmazza a festendő pólót
Tárlatvezetés a Kékszalag jegyében a Balatonfüred 50 kiállításon
Balatonfüred
Nincs időpont